Zlatá obhajoba Kathariny Rumpus z Německa a premiérové vítězství Holanďana Marthijna Muldera na WIC

Zlatá obhajoba Kathariny Rumpus z Německa a premiérové vítězství Holanďana Marthijna Muldera na WIC

Ve čtvrtém závodě World Inline Cup 2018 v Ostravě, dominovali Marthijn Mulder (NED) s Katharinou Rumpus (GER). Ostrava byla opět  svědkem vynikajících výkonů, nejen v závodě na 33.5 km, ale také na ostatních inline tratích a závodech, jakými byly například dětské závody anebo závody HOBBY 10 a OPEN 10. V Ostravě se při třídenním inline festivalu nakonec představili závodníci z 18 zemí světa. Tradiční páteční večerní jízdu Ostrava na kolečkách doplnily sobotní celodenní závody World Inline Cup, v rámci kterých se jel i závod Českého poháru. Letos premiérově se závodilo i v neděli v areálu U Cementárny při dráhových závodech Inline Opening, které měly také mezinárodní účast.

    

Po několika deštivých letech se letos konečně umoudřil svatý Petr a celé tři dny provázelo příjemné slunečné a velmi teplé klima. Páteční večerní jízda zaplnila celou Hlavní třídu v Ostravě Porubě stovkami bruslařů a i jinými příznivci kolečkových sportů. Během celého inline víkendu se v rámci festivalu představilo více jak 1500 bruslařů ať registrovaných, nebo neregistrovaných závodníků, tak i hobíků při večerní jízdě.

    

Dopolední sobotní program tradičně otevřeli dětské závody na tratích pro úplné benjamínky,tedy na bruslích i odrážedlech, a následně i na tratích 1 a 3 km pro hobby i registrované bruslaře. V průběhu dopoledne se jely také závody Hobby Desítka na tři okruhy na Hlavní třídě, určené výhradně závodníkům bez svazové závodní licence. Po poledni proběhlo vyhlášení všech dětských dopoledních závodů i závodu Hobby Desítka. Ceny předával pan starosta Poruby Petr Mihálik a spolu s ním i předseda ČSKB pan Martin Máčel.

    

Přesně ve 14.00 hod byl pod dohledem kamer české televize zahájen hlavní odpolední program, a to závodem světového poháru - World Inline Cup. Soutěžící na startovní čáře přivítal prezident WIC pan Petr Šťastný spolu s již zmíněnými pány starostou MO Poruby a panem předsedou ČSKB. Nad akcí držel záštitu i pan náměstek primátora města Ostravy, pan Vladimír Cigánek.

    

Akce se konala za finanční podpory statutárního města Ostravy, Moravskoslezského kraje a za technické podpory MO Poruba.

    

Na startu letošního WICu stáli závodníci z 18 zemí světa a mezi nimi i loňští vítězové Katharina Rumpus z Německa a Alexander Bastidas z Venezuely, oba patřili mezi hlavní favority závodu. Kromě zahraničních závodníků bylo na startu několik desítek závodníků z české inline špičky a podobně jako v minulých letech se všichni těšili, jak se závod bude vyvíjet pro české barvy. Očekávaný byl především start Katky Novotné, která vždy v Ostravě stála na stupních vítězů a která se po letech vracela k závodění na inline okruhu. Stejně tak se hodně čekalo od Rakušanů Christiana Kromosera a Jakoba Ulreicha, stejně jako od Bastidasových týmových kolegů ze Španělska Eugenia Landente a Iňiga Vidonda. Z čechů v mužské kategorii se věřilo trojlístku Ondra Suchý, Michal Prokop a Richard Kudělásek.

    

O vítězi mužského závodu bylo rozhodnuto až v cíli

    

Závodní pole však dost překvapil Holanďan Marthijn Mulder, který se po čtyřech z jedenácti odjetých kol (13 km) dokázal odtrhnout od dalších dvou závodníků, Eugenia Landete (ESP) a Jakoba Ulreicha (AUT), a získal na ně náskok až 27 sekund. O dvě kola později se však tento náskok vytratil a po zbytek závodu tito tři jezdci jeli bok po boku až do cílové rovinky, kde posledních 300 m vyspurtovali do cíle, kde o vítězi musela rozhodnout cílová kamera a pár centimetrů na cílové pásce. Na základě „foto finiše“ byl určen vítěz, Marthijn Mulder, který závod okomentoval následovně: „Závod to byl velmi náročný a těsný. Jsem velice rád, že jsem byl schopný se zpočátku odtrhnout, ovlivnilo to tak závěrečný sprint do cíle, a vyhrál jsem tak svůj první závod World Inline Cup“. Druhý skončil Španěl Eugenio Landete a třetí místo na bedně v sobotu bral Rakušan Jakob Ulreich. Jedenáctičlenná skupina pronásledovatelů i s Bastidasem v cíli na 5. místě a Čechy Kuděláskem, Suchým a Prokopem nakonec taktizující čelo závodu téměř dojela. Nejlepším z Čechů byl v letošním roce Richard Kudělásek na 8. místě, za ním devátý byl Ondřej Suchý a celkově 11. byl Michal Prokop.

    

Ženský závod rozhodl finálový sprint v cílové rovince

     

V ženském závodě, který startoval 4 minuty před muži, se v letošním roce jelo o něco volněji, než jsme čekali a ženy nakonec svými časy zaostaly za muži o zhruba 10 minut. Přestože diváci při sobotním závodě v Ostravě mohli spatřit několik pokusů odtrhnout se od celé skupiny závodnic, žádné z nich se to nepovedlo a tak jezdila početná skupina favoritek pohromadě. Mezi nimi i Kateřina Novotná a Andrea Lokvencová, která v posledních kolech hýřila aktivitou na čele ženského balíku. Závod byl rozhodnut v posledních 100 m cílové rovinky, kde si pro třetí zlato v řadě dospurtovala na ostravské trati Němka Katharina Rumpus, čímž obhájila svá zlatá ostravská vítězství z roků 2016 a 2017. Zlatá obhájkyně uvedla: „Počasí a dráha byli dnes perfektní, přesto se dnes jela velmi náročná dráha, takže vyhrát bylo poměrně také náročné! Jsem velmi spokojená, že jsem dnes tady mohla opět vyhrát a nasbírat tak body do celkového pořadí ve World Inline Cup, před dalším závodem v Harbin, China!“. Na druhém místě dojela Italka Carlotta Camarin a třetí skončila Maďarka Dominika Gardi. Kateřina Novotná byla šestá a Andrea Lokvencová skončila celkově devátá. Všechny ženy z čelní skupiny dělilo v cíli necelých 15 vteřin.

     

V příštích dnech vám přineseme ještě ohlasy některých ze závodníků účastnících se World Inline Cup a také se vrátíme k nedělním dráhovým závodům Inline Opening.

    

Výsledky WIC Ostrava 2018

     

Muži

1. Marthijn Mulder (NED)                                                      52:33.14

2. Eugenio Landete Marquina (ESP, In-Gravity Int. Team)                 52:33.18

3. Jakob Ulreich (AUT)                                                         52:33.23

      

Ženy

1. Katharina Rumpus (GER, Powerslide Matter World Team)                   1:02:52.57

2. Carlota Camarin (ITA, Team Castellón Spain Roller Marathon)            1:02:52.86

3. Dominika Gardi (HUN)                                                                       1:02:53.26

       

Team LifeInLine